آزمون جملات ناتمام راتر

ازمونهای جملات ناتمام، به عنوان یکی از روشهای فرافکن در ارزشیابی شخصیت مورد استفاده می باشد، و اولین بار در سال ۱۹۳۰ بوسیله تندلر به کار برده شد، متخصصانی چون راد، شور، ویلر، استاین، راتر، ساکس، لوی، وویلرمن با پژوهش های خود، ارزش وکارایی جملات ناتمام را درارزشیابی تعارضات روانی، تخیلات، عواطف، باز خوردها و برداشت های آزمودنی نیازها، شکست ها و مکانیسم هایی که وی به کار می برد، تاکید کرده اند وآنها را وسیله مناسبی برای کسب اطلاعاتی که یافته های آزمون های دیگر را تکمیل می دانند.

دراین آزمون ها، اگر چه تفسیر پاسخ ها مبتنی بر تجربیات، آزمونگر است وروش نمره گذاری خاصی برای آزمون پیشنهاد شده با وجود این به هنگام تفسیر، صرف نظر از روش نمره گذاری معمولا به فراوانی پاسخ ها، زمان تکمیل جملات طولانی، تظاهرات رفتاری آزمودنی، پاک شدگی عدم تکمیل بعضی از سر آغازها و نوع ماهیت واژه های مورد استفاده وبار عاطفی آنها توجه می شود. به طور کلی بررسی کمی وکیفی جملات می تواند آزمونگر ار در شناخت بسیاری از ویژه گیهای آزمودنی از جمله درجه سازگاری عمومی وی، سازگاری درخانواده، مدرسه ومحل کار، پرخاشگری، تسلط گرایی، پیشرفت گرایی، مردم گریزی وگوشه گیری کمک کند وتابلویی از اضطراب، سوء ظن، ترس های واهی، احساس نا ایمنی، احساس حقارت وخصومت را نیز در اختیار گذارد.

جهت آشنایی با طریقه نمره گذاری لطفا به ادامه مطلب بروید.

نمره گذاری

در نمره گذاری آزمون جملات نا تمام راتر که بوسیله شاملو برای جمعیت ایرانی ترجمه واقتباس شده است می توان از روشی که راتر پیشنهاد کرده است استفاده نمود. ملاکهای زیر توسط راتر بریا نمره گذاری پیشنهاد شده است.

 

 

 

شرط اکتساب نمره

امتیاز

جملاتی که بیان کننده سازگاری واحساسات کاملا مثبت هستند

۱۲ امتیاز

جملاتی که بیان کننده سازگاری واحساسات نسبتا مثبت هستند

۱۱ امتیاز

جملاتی که به طرز مبهمی تکمیل شده اند، بی جواب یا ناخوانا هستند و بیانگر هیچگونه  سازگاری واحساسات مثبت نیستند

صفر امتیاز

هرچه نمره کسب شده بیشتر باشد سازگاری فرد بالاتر وهرچه نمره پایین تر وبه صفر نزدیک باشد سازگارتر و دارای احساسات منفی است.

دانلود رایگان با عضویت در تلگرام

همچنین برای دانلود راحت تر این پرسشنامه میتوانید در کانال تلگرامی ما عضو شده و پیام بدهید تا رایگان برایتان بفرستیم.

کانال تلگرامی گروه نسیم فردا راه اندازی شده و روزانه ازمون های روانشناسی و مقاله و مطالب روانشناسی پژوهشی و پایان نامه به صورت رایگان به مدت محدود در این کانال قرار خواهد گرفت.
ادرس کانال:
 www.t.me/ravansanjyar

ارتباط با مدیریت:

https://t.me/sahandasadi

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *